Demo

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna

Rybak morski i szyper rybacki z Ustki. Urodzony 11 maja 1930 roku na Wileńszczyźnie. Wieloletni pracownik PPiUR "Korab" w Ustce. Był szyprem m.in. na kutrze rybackim Ust-63 oraz Ust-100. Nagradzany wielokrotnie za rekordowe i bardzo dobre wyniki połowów. Należał, m.in. wraz z szyprami  Jefimowem i Kustuszem, do najbardziej efektywnych szyprów floty rybackiej "Korabia". Autor mapy wraków na Bałtyku. Mapa, stworzona przez Jermakowicza na podstawie obserwacji własnych i tych przekazanych przez kolegów, miała pomóc rynakom unikać sytuacji, w których - wskutek zaczepienia o wrak - zrywano sieci. 

 

W 1946 roku, jako młody chłopak, został wraz z rodziną przesiedlony z okolic Wilna nad Zalew Wiślany. Tu - jak wspominał - z biedy, zaczął towarzyszyć ojcu w połowach na drewnianej łódce rybackiej. Ojciec zginął śmiercią rybaka w 1947 roku. Jeszcze pod koniec lat 40. K. Jermakowicz przeniósł się do Ustki. Pływał tu jako rybak, a potem jako szyper na drewnianych 13- i 15-metrowych kutrach poniemieckich, zapuszczając się nawet pod Bornholm i Szwecję, i to bez map i radiostacji. Ustecka baza rybacka nie była jeszcze samodzielna i podlegała najpierw gdyńskiej "Arce", a następnie kołobrzeskiej "Barce". 

Po utworzeniu w 1952 roku PPiUR "Korab" w Ustce, przeszedł do tego przedsiębiorstwa. Działał w Związku Młodzieży Polskiej. Dowodzony przez niego kuter Ust-4 należał do osiągających najlepsze wyniki połowowe w przedsiębiorstwie. W skład jego załogi wchodzili wówczas motorzyści Tadeusz Michalak i Jan Pydyś oraz rybacy: Jan Ziółkowki i Edward Maksymowicz.

                     Załoga kutra Ust - 4 w 1952 roku.  Załoga kutra Ust 4

W II połowie lat 50. dowodził stalowym kutrem Ust-63, na którym w 1959 roku w ciągu rejsu trwającego półtorej doby złowił 18,2 ton ryb. 

W 1961 roku, wraz z innym usteckim szyprem-rekordzistą, Piotrem Jefimowem, przejął dwa pierwsze na Pomorzu Środkowym stalowe "superkutry" o dł. 24 metrów, popularnie nazywane kaefkami (od niemieckiego skrótu KF - "Kriegsfischkutter". 

Na przełomie kwietnia i maja 1977 roku był szyprem na superkutrze Ust-93. "Głos Pomorza" z 4 maja 1977 roku informował, że jego jednostka, poławiająca śledzie wspólnie z superkutrem Ust-97 (Piotr Binkowski) na południowy zachód od Bornholmu, uzyskała rekordową wydajność z jednego zaciągu: 120 skrzyń śledzi.

Stworzył mapę wraków, tkwiących na dnie Bałtyku, niebezpiecznych dla rybaków ze względu na zaczepy sieci.

Zmarł 1 października 2007 roku. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Ustce.

 

 

Kazimierz Jermakowicz pierwszy z lewejSzyper Kazimierz Jermakowicz pierwszy z lewej. (fot. Foto-Bieszczad)

 

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Prawdopodobnie pierwszy polski wójt gminy Ryczewo (obecnie Gmina Słupsk). Pelnił tę funkcję już na przełomie 1945 i 1946 roku, jako wójt mianowany przez pełnomocnika rządu RP na powiat słupski, Kazimierza Łacwika. 10 kwietnia 1946 roku, w oparciu o artykuły 26. i 41. Dekretu o Samorządzie Terytorialnym Dz. U. R.P  nr 14. poz. 74., na podstawie tajnego głosowania Gminnej Rady Narodowej został wybrany na tę funkcję w tajnym głosowaniu. Zgłoszona została wówczas tylko jedna kandydatura. Po przeliczeniu kartek do głosowania okazało się, że wójt Głowiński został wybrany jednogłośnie 7 głosami wszystkich radnych bioracych udział w głosowaniu. 

 

Radni GRN w Ryczewie uczestniczący w wyborach wójta gminy Ryczewo w dniu 1 kwietnia 1946:

Józef Stępień (przewodniczący GRN)

Zygmunt Lejman (zastępca przewodniczącego)

Stanisław Dąbrowski (członek GRN)

Stefan Siwik (j.w.)

Tomasz Korewo (j.w.)

Antoni Madejczyk (j.w.)

Kazimierz Borysiewicz (j.w.)

Protokolant: Edmund Ledziński - sekretarz w Urzędzie Gminy w Ryczewie.

 

Źródło: Archiwum Państwowe w Słupsku, zespół: Gminy wiejskie powiatu słupskiego - Gminna Rada Narodowa - Zarząd Gminy w Ryczewie (Protokoły z posiedzeń GRN 1946 - 1948).

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Kierowca, właściciel firmy transportowej w Pleszewie. 3 czerwca 2016 roku rozpoczął podróż dookoła Polski zabytkowym polskim ciągnikiem rolniczym "Ursus" C-328. 24 lipca dotarł nim do Ustki i nocował na Bunkrach Bluechera. Jego ciągnik z przyczepą kempingową wzbudzał powszechne zainteresowanie. Kuś wyjaśniał, że specjalnie wybrał ciągnik jako środek lokomocji, bo jeżdżąc wolno jest w stanie więcej zobaczyć.

Film z pobytu Zygmunta Kusia w Ustce:

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Wójt Ustki w okresie wojen napoleońskich. Funkcję objął prawdopodobnie po wójcie Albrechcie, który urząd ten objął po zmarłym w 1803 roku wójcie Martinie Haase,

Albrecht jako wójt w Ustce występuje w dokumentach jeszcze w czerwcu 1808.  W sierpniu 1808 r. wójtem był już jednak Huebner. To on  razem w karczmarzem Wirthem, otrzymał jako "nowy wójt" zadanie od magistratu słupskiego znalezienia miejsca na nowy cmentarz poza obrębem zabudowań wsi. Obaj zaproponowali teren określony wówczas jako położony między "Muende", a "Niedermuehle", czyli Ujściem (Ustką), a "Dolnym Młynem", zwanym też "Untermuehle", "po lewej stronie drogi". Droga - to trakt do Słupska, obecnie ul. Marynarki Polskiej, a Dolny Młyn - to młyn wodny, usytuowany przy rzeczce Młynówce ("Muehlenbach") w pobliżu stacji paliwowej Orlen.   

 W 1810 roku sąd w Słupsku badał skargę przeciwko niemu w związku z rzekomym zaniedbywaniem obowiązków.       

W 1812 roku sporządził rozliczenie kosztów zakwaterowania w Ustce wojsk wyznaczonych do strzeżenia wybrzeża morskiego w okresie wyprawy na Rosję.                                                                                                                                                                                                                                          

 

Obok: podpis wójta Huebnera na dokumencie z sierpnia 1808 roku.

(Źródło: Landesarchiv Greifswald, Rep. 38b, nr 352, nr 344; Landesarchiv Greifswald, Kreis- und Amtsgericht Stolp, nr 1023 (za Rolf-Detlev Ness))

Autograf wójta Huebnera z 1808 (IMG_20171122_100140)

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Leśnik, kombatant i społecznik zaangażowany w ochronę przyrody. Pochodził z rodziny leśników. Przed II wojną światową pracował w Nadleśnictwie Mirachowo koło Kartuz, w leśnictwie Kamienna Góra. W czasie wojny, wciąż pracując w słuzbie leśnej, zaangażował się w konspirację niepodległościową. Pseudonimy: "Zając", "Szarak", "Jesion". Był członkiem Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" i dla Marian Jankowski w 1939 roku w polskim mundurze leśniczympartyzantów z tej organizacji zbudował w podległym sobie lesie bunkier "Ptasia Wola". Był bardzo bliskim współpracownikiem komendanta "Gryfa" - porucznika Józefa Dambka oraz szefem tej organizacji na powiat wejherowski. Brał udział w kilku akcjach bojowych, w jednej z nich został ranny. Po wojnie więziony i torturowany w gdańskim więzieniu radzieckiego NKWD. Przeżył w tym więzieniu epidemię tyfusu, podczas której, jak później wspominał, spośród jego współwięźniów zmarło dwa tysiące, w tym około 100 Polaków, przeważnie akowców oraz dwóch księży. Od 1946 roku pracował w służbie leśnej w nadleśnictwach Łeba i Choczewo. Potem znowu trafił do komunistycznego więzienia i po tzw. Odwilży październikowej (1956) rozpoczął pracę w Nadleśnictwie Słupsk i leśnictwie w Lubuczewie. Zakładał nowe lasy, dbał o ochronę przyrody. Działał w Lidze Ochrony Przyrody i Polskim Związku Łowieckim. Społeczny opiekun pomników przyrody. Wiele z nich sam wytypował i opisał, m.in. piękny okaz dębu szypułkowego w Lubuczewie, który dla upamiętnienia Mariana Jankowskiego nazwany został "Dębem Mariana".

 

Źródło: ExpressKaszubski.pl (http://expresskaszubski.pl/lasy-zapraszaja/2015/07/lesniczy-marian-jankowski-budowniczy-bunkra-ptasia-wola)

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna

Żeglarz - samotnik, dziennikarz, wydawca, działacz społeczny i radny Rady Miejskiej w Ustce. Aktywny członek stowarzyszeń żeglarskich i uczestnik kilku prestiżowych imprez międzynarodowych. Zginął w wyniku wypadku podczas rejsu swoim jachtem w pobliżu Gdańska.

                                                                                                                Edward Zając w styczniu 2009 roku w redakcji Ziemi Usteckiej na plebanii parafii Najświętszego Zbawiciela w Ustce

Wychowywał się w Gdańsku. W młodości zaczął czytać literaturę podróżniczą. To obudziło w nim chłopięce marzenie o dalekich podróżach morskich. Młodzieńcze marzenie wytrwale realizował przez całe swoje życie. Zasłynął ze swoich samotniczych rejsów na jachcie "Holly".

 

Życiorys

Edward Zając urodził się 18 kwietnia 1944 roku w Berdechowie w Województwie Małopolskim. Zawód wyuczony: spawacz. Życiowe koleje losu sprawiły jednak, że tak jak Jack London imał się różnych innych zawodów, a zarazem dbał o samokształcenie. Był m.in. kierownikiem kina "Filmos" w Olsztynie, kierownikiem magazynów spożywczych w Lelkowie, kierownikiem w Gminnej Spółdzielni, marynarzem w Przedsiębiorstwie Robót Czerpalnych i Podwodnych w Gdańsku, spawaczem w Stocznii Gdańskiej im. Lenina, spawaczem w Fabryce Maszyn Rolniczych  w Słupsku (Famarol). W latach 1980 - 1981 pełnił tu funkcję przewodniczącego zakładowej "Solidarności". Według autoryzowanej przez E. Zająca relacji, ratując przed zwolnieniem jednego z pracowników, zamiast jego nazwiska na liście zwolnień wpisał nazwisko swoje. W konsekwencji w okresie tzw. transformacji musiał otworzyć własny zakład fotograficzny. Na jesieni 1990 roku, z rekomendacji Ireneusza Opuchlika, wówczas  szefa Komisji Zakładowej NSZZ "Solidarność" Stoczni "Ustka", wszedł w skład grupy osób tworzących pierwsze po II wojnie światowej lokalne czasopismo w Ustce: miesięcznik, a następnie dwutygodnik "Za burtą" (wydawca: Zarząd Miasta w Ustce).