Demo

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Żeglarz, szyper i kapitan statku, mieszkaniec Ustki. Urodził się 8 lutego 1770 roku, zmarł 18 czerwca 1839 r. Wywodził się kapitańskiej rodziny usteckiej, osiadłej w Ustce co najmniej od końca XVI wieku. Jego ojciec, kapitan Martin Haase, był w Ustce wójtem, przewodniczącym Rady Parafianlej oraz właścicielem żaglowca "Julianne Dorothea". Peter też był żeglarzem i kapitanem, z poematu na jego cześć, napisanego rzekomo około 1800 roku ("Ostpommersche Heimat") wynika, że co najmniej dwa razy uczestniczył w katastrofach morskich. W 1800 roku zorganizował akcję ratunkową w celu uratowania żeglarzy z żaglowca brytyjskiego, który rozbił się koło Poddąbia - i ten jego czyn opiewa ww. poemat. W rzeczywistości katastrofa miała miejsce podczas sztormu, w dniu 24 września 1825. Angielski  żaglowiec nazywał się "Nautilus".  Autorem poematu był najprawdopodobniej Hermann Waldow (1800 - 1885)

W marcu 1803 roku Peter Haase kupił od kapitana Johanna Fritzlaffa za 600 talarów działkę zabudowaną jakimś budynkiem, ubezpieczonym od pożaru na kwotę 300 talarów. Prawdopodobnie to on w 1804 roku wystawił dom przy dzisiejszej ul. Czerwonych Kosynierów, zwany Domem Kapitana Haase. Żoną Petera była Eleonora, córka żeglarza Davida Kruse (Krause), urodzona w 1781 roku. 

 

 

Fragment usteckiej księgi chrztów dotyczący chrztu Petera Haase  Fragment usteckiej księgi chrztów z 1770 roku. Syn Martina Haase, Peter, został ochrzczony już następnego dnia po urodzeniu, 9 lutego 1770. Chrzestnymi byli Martin Mewes, Jurgen Domke junior i żona tkacza Zessina.