Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Budynek mieszkalny przy ulicy Małej 3, w obszarze dawnej usteckiej osady portowej. Zrewitalizowany w latach 2007-2009.

 

Dawniej, do 1945 roku, Marktstrasse 2. Według dokumentacji konserwatorskiej, powstał około 1900 roku. Nie ulega jednak wątpliwości, że jakiś dom w obrębie tej posesji musiał istnieć już wcześniej. To bowiem najstarsza część Ustki , zabudowana co najmniej od średniowiecza. Możliwe, że budynek z ok. 1900 roku powstał na znacznie wcześniejszych, kamiennych fundamentach starszego budynku, wybudowanego tu wcześniej.

Dawny budynek przy ulicy Małej 1 od frontu

 Budynek przy ul. Małej 1 od frontu (źródło: Delegatura WUOZ w Słupsku)

 

 

 

 

    

 

        Konstrukcja

W dokumentacji WUOZ (Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków) został on określony jako dom typu małomiejskiego. Dwukondygnacyjny, z częściowo mieszkalnym poddaszem, z dachem dwuspadowym, na kamiennych fundamentach, częściowo podpiwniczony. Miał 19 metrów długości (wraz z dobudówką) i 9,3 metra szerokości. Nie był to już dom szachulcowy, z wypełnieniami z gliny i trzciny. Z wyżej wymienionej dokumentacji wynika, że jego ściany zewnętrzne były zbudowane z cegły ceramicznej pełnej. Konstrukcję ryglową, czyli drewniany szkielet, miały tylko niektóre ściany wewnętrzne. Ich wypełnienia wykonano z cegieł, a nie – jak w starszym budownictwie, z gliny i trzciny.

Od strony południowo-wschodniej (od strony Domu Kultury) do budynku przylegała dobudówka z osobnym wejściem, przykryta płaskim dachem.

    Dawny budynek przy ulicy Małej 1 - w głębi widoczny dom kapitana Haase

 

 Bydynek przy ul. Małej 3 w 1984 (źródło: Delegatura WUOZ w Słupsku)

 

 

 

 

 

            Historia

W okresie międzywojennym budynek zamieszkiwało prawdopodobnie kilka rodzin. Jedną z nich była rodzina Hermanna Friedricha Volla, który w 1913 roku był pracownikiem kolei. W domu tym do momentu śmierci mieszkała jego córka, 26-letnia sprzedawczyni sklepowa, Frieda Wilhelmina Emma Voll. Zmarła na gruźlicę 14 lipca 1939. Ojciec kolejarz już wówczas nie żył, lecz w domu tym mieszkała jeszcze wówczas wdowa po nim – i matka zmarłej sprzedawczyni – Anna Augusta Voll, z domu Strelow. Rodzina ta miała jeszcze jedną córkę, która wyszła za niejakiego Bergunde i mieszkała w 1939 roku przy ul. Benowskiego w Ustce (wówczas Schulstrasse 11).