Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Eskadra stacjonuje na lotnisku w Babich Dołach (Gdynia). Trzy jej maszyny klucza śmigłowców pokładowych SH-2G w trakcie modernizacji w Wojskowych Zakładach Lotniczych w Łodzi zostały przystosowane do prowadzenia ognia z broni strzeleckiej na stanowisku nawigatora – operatora systemów pokładowych.
W związku z tym w ubiegłym roku por. mar. nawig. Krzysztof Szkrobol oraz ppor. mar. nawig. Krzysztof Rak z klucza śmigłowców SH-2G uczestniczyli w szkoleniu strzelców pokładowych zorganizowanym przez 49. Pułk Śmigłowców Bojowych w Pruszczu Gdańskim.
Składało się ono z części teoretycznej oraz praktycznej – strzelania do celów naziemnych. Następnie wzięli oni udział w ćwiczeniu instruktorskim, którego zaliczenie uprawnia do szkolenia kolejnych strzelców w macierzystej jednostce. Dzisiaj po raz pierwszy załoga w składzie kpt. mar. pil. Adam Pojawa, por. mar. pil. Mirosław Makowski oraz por. mar. nawig. Krzysztof Szkrobol, który pełnił rolę strzelca pokładowego, dwukrotnie wykonała lot na poligon z zadaniem strzelania z 7,62 mm karabinu maszynowego PK do celów naziemnych.
Strzelanie odbyło się podczas zawisu śmigłowca oraz w trakcie nalotów z różnymi prędkościami i na różnych wysokościach. Rolę pilota instruktora i kierownika strzelania na poligonie pełnił dowódca klucza kpt. mar. pil. Mariusz Dawidczyk.
Personel klucza śmigłowców pokładowych z 28. Puckiej Eskadry Lotniczej już dwukrotnie działając w składzie Sił Odpowiedzi NATO brał udział w operacji antyterrorystycznej Sojuszu „Active Endeavour” na Morzu Śródziemnym.
Jej głównym celem jest niedopuszczenie do nielegalnej imigracji, przemytu uzbrojenia czy niebezpiecznych substancji poprzez monitoring żeglugi i kontrolę podejrzanych jednostek. Uzbrojenie strzeleckie na pokładzie ma być wsparciem działań załogi śmigłowca w tego typu operacjach bojowych.
Śmigłowce Kaman SH-2G Super Seasprite są przeznaczone do prowadzenia rozpoznania, wykrywania i identyfikacji celów nawodnych oraz poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Dzięki wyposażeniu w dźwig pokładowy mogą uczestniczyć w akcjach poszukiwania i ratowania życia (SAR).
Maszyna ta może być wykorzystywana jako śmigłowiec logistyczny - do zaopatrywania własnych jednostek pływających. SH-2G jest wyposażony w radar obserwacji obiektów nawodnych oraz systemy do wykrywania okrętów podwodnych - wyrzucane pławy radiohydroakustyczne oraz detektor anomalii magnetycznych.