Demo

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Rybak morski i szyper rybacki z Ustki. Urodzony 11 maja 1930 roku na Wileńszczyźnie. Wieloletni pracownik PPiUR "Korab" w Ustce. Był szyprem m.in. na kutrze rybackim Ust-63 oraz Ust-100. Nagradzany wielokrotnie za rekordowe i bardzo dobre wyniki połowów. Należał, m.in. wraz z szyprami  Jefimowem i Kustuszem, do najbardziej efektywnych szyprów floty rybackiej "Korabia". Autor mapy wraków na Bałtyku. Mapa, stworzona przez Jermakowicza na podstawie obserwacji własnych i tych przekazanych przez kolegów, miała pomóc rynakom unikać sytuacji, w których - wskutek zaczepienia o wrak - zrywano sieci. 

 

W 1946 roku, jako młody chłopak, został wraz z rodziną przesiedlony z okolic Wilna nad Zalew Wiślany. Tu - jak wspominał - z biedy, zaczął towarzyszyć ojcu w połowach na drewnianej łódce rybackiej. Ojciec zginął śmiercią rybaka w 1947 roku. Jeszcze pod koniec lat 40. K. Jermakowicz przeniósł się do Ustki. Pływał tu jako rybak, a potem jako szyper na drewnianych 13- i 15-metrowych kutrach poniemieckich, zapuszczając się nawet pod Bornholm i Szwecję, i to bez map i radiostacji. Ustecka baza rybacka nie była jeszcze samodzielna i podlegała najpierw gdyńskiej "Arce", a następnie kołobrzeskiej "Barce". 

Po utworzeniu w 1952 roku PPiUR "Korab" w Ustce, przeszedł do tego przedsiębiorstwa. Działał w Związku Młodzieży Polskiej. Dowodzony przez niego kuter Ust-4 należał do osiągających najlepsze wyniki połowowe w przedsiębiorstwie. W skład jego załogi wchodzili wówczas motorzyści Tadeusz Michalak i Jan Pydyś oraz rybacy: Jan Ziółkowki i Edward Maksymowicz.

                     Załoga kutra Ust - 4 w 1952 roku.  Załoga kutra Ust 4

W II połowie lat 50. dowodził stalowym kutrem Ust-63, na którym w 1959 roku w ciągu rejsu trwającego półtorej doby złowił 18,2 ton ryb. 

W 1961 roku, wraz z innym usteckim szyprem-rekordzistą, Piotrem Jefimowem, przejął dwa pierwsze na Pomorzu Środkowym stalowe "superkutry" o dł. 24 metrów, popularnie nazywane kaefkami (od niemieckiego skrótu KF - "Kriegsfischkutter". 

Na przełomie kwietnia i maja 1977 roku był szyprem na superkutrze Ust-93. "Głos Pomorza" z 4 maja 1977 roku informował, że jego jednostka, poławiająca śledzie wspólnie z superkutrem Ust-97 (Piotr Binkowski) na południowy zachód od Bornholmu, uzyskała rekordową wydajność z jednego zaciągu: 120 skrzyń śledzi.

Stworzył mapę wraków, tkwiących na dnie Bałtyku, niebezpiecznych dla rybaków ze względu na zaczepy sieci.

Zmarł 1 października 2007 roku. Pochowany na cmentarzu komunalnym w Ustce.

 

 

Kazimierz Jermakowicz pierwszy z lewejSzyper Kazimierz Jermakowicz pierwszy z lewej. (fot. Foto-Bieszczad)