Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

"Kciuk Neptuna" w Ustce - pozostałości żelbetonowej budowli z dużym, stalowym elementem w kształcie walca zwężającego się ku górze, wystającym pionowo ponad budowlę. Lokalizacja: plaża między Ustką i Orzechowem Morskim, około 4 km na wschód od portu w Ustce. 

Obiekt znajduje się obecnie w morzu, kilka metrów od brzegu. Walec był prawdopodobnie elementem mechanizmu, na którym obracało się jakieś urządzenie: działo lub radar. Miejscowi określają ten obiekt jako "domek na działo" lub bardziej poetycko: "Kciuk Neptuna". 

kciuk neptuna
 

Za wersją, że jest to pozostałość po działobitni przemawiają dokumenty z 1939 roku, według których miejsce, gdzie zlokalizowany jest obiekt, zostało wytypowane pod budowę drugiej usteckiej baterii artylerii nabrzeżnej, wyposażonej w armaty kalibru 130 mm. Nie wiadomo jednak, czy Kriegsmarine, która odpowiadała za tę inwestycję, zdążyła zrealizować ją w czasie II wojny światowej. Już w 1939 roku oficer wybierający lokalizację przestrzegał przed szybko postępującą w tym miejscu abrazją brzegu morskiego. Możliwe, że gdy rozpoczęto budować działobitnie pod baterię, brzeg osunął się do morza.

Za drugą wersją przemawia fakt rozmieszczenia w Ustce V. kompanii 221. Pułku Obserwacyjno-Meldunkowego Obrony Powietrznej (221 Luftnachrichten Rgt). Drugie stanowisko radarów obrony powietrznej Niemcy rozlokowali w Górsku na zachód od Ustki. Jedna z hipotez zakłada, że radar wykorzystywany był nie tylko do obserwacji przestrzeni powietrznej w celu wykrywania samolotów alianckich, ale także do rejestrowania przelotów rakiet doświadczalnych, wystrzeliwanych z Peenemuende.

Jest też hipoteza, że obiekt nie miał przeznaczenia wojskowego. Tadeusz Jusiewicz, wieloletni mieszkaniec Ustki, z zawodu okrętowiec twierdzi, że "Kciuk Neptuna" to pozostałość po urządzeniu do wyciągania na brzeg łodzi rybackich.