Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Hans Klemm ze Słupska zawdzięczał krótkotrwałą sławę temu, że 10 grudnia 1942 roku dostał od samego Hitlera Krzyż Rycerski Żelaznego Krzyża. Było to odznaczenie w oczach hitlerowców bardzo nobilitujące, oficjalnie przyznawane tylko za nadzwyczajne męstwo w obliczu wroga i czyny mające wpływ na przebieg kampanii. Spośród około 18 milionów niemieckich żołnierzy walczących w II wojnie światowej Krzyż Rycerski otrzymało tylko 7.500.
Słupska prasa opisywała ich bohaterskie wyczyny. Dostawali urlopy, podczas których propagandziści obwozili ich po miastach i wsiach, organizując spotkania. Hołubieni przez notabli, oklaskiwani przez cywili, byli „rycerzami” III Rzeszy. Większość, jak np. pochodzący z Lęborka generał SS Erich von dem Bach-Zelewski, który Rycerski Krzyż dostał za brutalne stłumienie powstania warszawskiego, była fanatycznymi hitlerowcami. Ale zdarzali się kawalerowie orderu tacy, jak generał Olbricht, uczestnik zamachu na führera w 1944 roku.
Prosty kapral Hans Klemm urodził się w Słupsku 27 września 1916 roku. W lokalnym dzienniku „Grenzzeitung” z 8 stycznia 1943 roku zachowała się obszerna relacja z jego wizyty w rodzinnym mieście podczas urlopu z frontu. W ratuszowej winiarni podejmowali go burmistrzowie Słupska.
Trudno ustalić, za co Klemm dostał rycerski krzyż. Wiadomo jedynie, że Hitler przyznał mu odznaczenie 10 grudnia 1942 roku, gdy Klemm był dowódcą drużyny w 2. kompanii elitarnego pułku zmotoryzowanego „Grossdeutschland”, znajdującej się wtedy w Biełogorowie w Rosji.
Wśród znawców tematyki hitlerowskich odznaczeń nie ma też jasności co do powojennych losów słupskiego „bohatera”. Jedni twierdzą, że dostał się do radzieckiej niewoli i zmarł w obozie w Tyflisie w Gruzji, inni – że przeżył wojnę i zmarł dopiero w grudniu 1996 roku. Sprzeczności biorą się zapewne stąd, że po wojnie nikt specjalnie nie interesował się kapralem przegranej armii, zamieszkałym niegdyś z ulicy Wiatracznej w Słupsku.
Na zdjęciu: Autograf kaprala Hansa Klemma, złożony 6 stycznia 1943 roku w Złotej Księdze Słupska, przechowywanej w Bibliotece Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku