Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Richard Langeheine (ur. 16 lutego 1900- zm. 29 grudnia 1995) - prawnik, polityk niemiecki, nadburmistrz Słupska w latach 1933 - 1934 z ramienia hitlerowskiej Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotniczej, kreisleiter NSDAP na powiat miejski Słupsk. 
Urodził się w rodzinie chłopskiej we wsi Eixe w powiecie Peine w Dolnej Saksonii. Następnie studiował prawo w Goettingen i w Kiel. W 1925 roku został referendarzem sądowym, następnie asesorem, począwszy od 1930 roku pracował w prokuraturze w Szczecinie w referacie politycznym. Członek partii hitlerowskiej od 1 maja 1933, numer legitymacji członkowskiej: 2653612. 28 października 1933 roku został mianowany nadburmistrzem Słupska. Zdymisjonowany 6 października 1934 roku, w związku z konfliktami z miejscowymi konserwatystami z kręgów junkierskich, a także z ekscesami, których dopuszczali się radykalmi SA-mani na przecownikach politycznych w mieście i w powiecie. Skierowany do pracy na kierowniczych stanowiskach w aparacie gospodarczym; pracował m.in. w Wirtschaftgruppe Steine und Erden w Berlinie. 
Po wojnie stał się szanowanym obywatelem RFN. Pracował jako adwokat i działał politycznie w partii zrzeszającej niemieckich przesiedleńców z terenów włączonych decyzją aliantów do Polski, a potem w CDU. Trzykrotnie był burmistrzem miasta Peine koło Hanoweru, a także wiceprzewodniczącym parlamentu landu Dolna Saksonia. Kilkakrotnie wchodził jako minister w skład rządu tego niemieckiego kraju związkowego, w tym – jako minister sprawiedliwości. Bardzo angażował się w rozwój oświaty, szczególnie na wsi, przez trzy lata był też przewodniczącym fundacji finansowanej przez koncern Volkswagen, wspierającej rozwój nauki, techniki i badań medycznych. Dostał Federalny Krzyż Zasługi, bardzo wysokie współczesne odznaczenie niemieckie. Dożył sędziwego wieku 95 lat. Zmarł 29 grudnia 1995 roku w Peine, gdzie jego imieniem nazwano jedną z głównych ulic.
Kontrowersje wokół Richarda Langeheinego w Peine
Politycy lewicy w RFN w styczniu 2012 roku zaczęli domagać się zmiany nazwy ulicy Richard-Langeheine-Strasse w Peine koło Hanoweru na inną. Jej patronem jest dawny hitlerowski nadburmistrz Słupska. Z kolei w Słupsku, po publikacji artykułu o Langeheine, pojawiły się kontrowersje co do faktu, że portret tego czlowieka wisi na honorowym miejscu w słupskim ratuszu. 
Manfred Sohn, jeden z lewicowych deputowanych do parlamentu dolnosaksońskiego dowiedział się o nazistowskim epizodzie Langeheinego w Słupsku z wydawnictwa Komisję Historycznej dla Dolnej Saksonii i na tej podstawie domaga się zmiany patrona. - Nie był po prostu zwykłym członkiem partii, tylko jednym z lokalnych przywódców tego zbrodniczego reżimu. To niedopuszczalne, aby taki człowiek był patronem ulicy w Peine - wywodził w styczniu 2012 r. deputowany Sohn. Burmitrze Peine zastrzegł, że zanim podejmie decyzję, będzie studiować życiorys słupskiego nazisty i zarazem honorowego obywatela dolnosaksońskiego miasta. Zdania historyków co do R. Langeheinego są podzielone. Andrzej Czarnik twierdził, że Langeheine tuszował zbrodnicze wybryki słupskich nazistów, a już np. Karl-Heinz Pagel - że je uśmierzał.
Kontrowersje wokół Richarda Langeheine w Słupsku
W słupskim ratuszu portret Langeheinego wisi na honorowym miejscu, wśród podobizn innych włodarzy miasta z całych jego dziejów, w galerii Burmistrzowie, nadburmistrzowie, przewodniczący Prezydium MRN i prezydenci Słupska. Prezydent Słupska Maciej Kobyliński w czasie, gdy powstawała galeria był informowany o nazistowskiej przeszłości Niemca, jednak uznał, że nie wolno wymazywać go z historii miasta.