Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

1337

2 lutego: - Pierwszy dokument, wymieniający nazwę Ustki jako Stolpe Munde (Ujście Słupi lub Słupioujście). Potwierdzał sprzedaż Ujścia przez dwóch rycerzy, Jaśka z Darłowa i Jaśka ze Sławna z rodu Święców, na rzecz miasta Słupsk. Określał granice tego nabytku terytorialnego oraz należność. Był nią obowiązek przekazywania przez miasto na rzecz Święców rokrocznie na św. Marcina (11 listopada) pary butów lub równowartości w pieniądzach: ośmiu srebrnych groszy słowiańskich (praskich). 

1496

Tragiczne zdarzenie  u wybrzeży Ustki. Pośrednia informacja o niej zawarta jest w "Liber Beneficiorum" klasztoru kartuzów Marienkron w Darłowie. Pod rokiem 1496 znajduje się informacja o pewnym mężczyźnie, który znalazł na plaży ciało wyrzucone przez morze. Trup miał przy sobie jednego florena reńskiego. Znalazca podarował pieniądz klasztorowi jako wotum za zbawienie duszy topielca. 

1591

Spór sądowy między Słupskiem, a Ustką o słupski las miejski w Ustce oraz usteckie wrzosowiska (Stolpmuendsche Haide). Książę pomorski Jan Fryderyk (Johann Friedrich) doprowadził do ugody.

1643

6 grudnia: Incydent na tle obyczajowo - religijnym w Zimowiskach. Pastor Christian Wirker (patrz: Pastorzy ewangeliccy parafii Zimowiska - Ustka do 1945 roku). Wdaje się w kłótnę z Mikołajem von Winterfeld, zarzucając mu, że deprawuje osoby ze wsi, które przesiadują u niego długo w nocy. 

1668

Sztorm niszczy port, czyniąc go na dłuższy czas niezdatnym do użytku. 

1717

Według spisu przeprowadzonego przez władze Słupska, ustczanie mają 8 koni, 6 źrebaków, 11 krów i 10 cieląt.

1727

Pożar Ustki. Wybuchł pod koniec roku. Wielu mieszkańców Ustki zimę musiało spędzić w ziemiankach i szałasach. Odbudowa wsi trwała w latach 1728 - 1735. 

1778

17 sierpnia: - Wielki pożar niszczy 19 domów, a także spichlerz kupca Riemera oraz kilka szop i szkołę. 25 rodzin straciło cały dobytek. 

1808

20 sierpnia: - Magistrat Słupska zatwierdza lokalizację nowego cmentarza w Ustce, wybraną przez usteckiego wójta Huebnera;

1835

Budowa szosy Słupsk - Ustka.

1839

21 kwietnia: -  W rejonie Bornholmu w wyniku zderzenia z lodem tonie pruski żaglowiec handlowy  "Alwine Therese".

1855

Gazeta "Bote fuer Tirol und Vorarlberg" powtarza korespondencję z Ustki o armatniej kanonadzie, której odgłosy dochodziły do tej miejscowosci od strony morza - chociaż na horyzoncie nie było widać żadnego okrętu. Zjawisko było słyszalne 26 sierpnia od godz. 4 rano do 9 rano. W tym czasie wiał bardzo lekki wiatr od południa.

1859

Budowa szosy Ustka - Darłowo.

1876

3 maja: - Podczas wykonywanego na żaglach manewru wchodzenia w główki portu, utknął na mieliznie holenderski szkuner "Albertje Hesslin". W ciągu kolejnej doby udało się uratować pasażerów, załogę i część ładunku, a także sam statek.

1878

1 października: - Otwarcie linii kolejowej Ustka - Słupsk.

1888

Styczeń: - Wytwórnia organów w Duninowie kończy organy dla kościoła pod wezwaniem Najświętszego Zbawiciela w Ustce;

14 marca: - Bardzo surowa zima. Z powodu zasp śnieżnych regionalna dyrekcja kolei w Bydgoszczy zamyka dla ruchu tory m.in. od Słupska do Damnicy i od Słupska do Ustki. O tym, że ruch jest zamknięty, informowano jeszcze 25 marca. 

 

1890

26 sierpnia: - W nocy wybuchł wielki pożar w tartaku parowym firmy F. D. Krause, położonej na zachodnim brzegu Słupi. Tartak spalił się doszczętnie ("Thorner Presse")

 

1894

Budowa szosy łączącej Ustkę z Gąbinem i szosą Słupsk - Smołdzino.

22 września: - Na Bałtyku w pobliżu Ustki kontynuowane są manewry niemieckiej floty bałtyckiej, rozpoczęte 18 września w rejonie Rozewia. Okręty symulują bitwy morskie. Informuje o tym "Thorner Presse" z 22 września.

 

1911

18 sierpnia: - Otwarcie linii kolejowej Ustka - Sławno (m.in. przez Duninowo - Zaleskie - Postomino)

 

1914

Lokalne wydawnitwo o turystyczno - uzdrowiskowych walorach Ustki wspomina m.in. o karetce pogotowia ratunkowego (Koppscher Krankentransportwagen). Karetka umożliwia dowóz chorego z Ustki do szpitala w Słupsku w 40 minut. 

5 sierpnia: - Pierwsze dni I wojny światowej. Wielkie tłumy na nabożeństwie w usteckim kosciele. Zapełniony był nie tylko kościół, ale także plac przed nim. - Nasz kościół nigdy wcześniej czegoś takiego nie widział. Przestraszeni ludzie pragnęli duchowej pociechy - zapisał ówczesny ustecki pastor. 

 

1914

10 lutego: - Firma Eisengrosshandlung A. Goldstein kupuje wrak parowca "Stolp" z zamiarem pocięcia go na mniejsze części i odsprzedaży do hut na Górnym Śląsku.

 

1935
11 maja w porcie odnalazł się zaginiony do tej pory kuter motorowy "Hel 121". Jednostka po wypłynięciu w morze kilka dni wcześniej napotkała na silną śnieżną nawałnicę i podejrzewano jej zatonięcie.

 

1947

11 października: W Słupsku z własnym programem występuje Mieczysław Fogg.
24 października w porcie załadowano 100 tysięczną tonę węgla eksportowego. Popłynął z nią do Hagi holenderski statek "Felfke".

 

1951

Wrzesień: usteckie koło Ligi Przyjaciół Żołnierza organizuje kurs na uprawnienia kierowcy samochodowego. Jak informuje prasa, to pierwszy taki kurs motorowy w powiecie słupskim. 

 

 

1952

10 stycznia: Dotychczasowa Baza Rybacka PPiUR "Barka" zostaje przekształcona w odrębne przedsiębiorstwo państwowe, pod nazwą Przedsiebiorstwo Połowów i Usług Rybackich "Korab".

 

1955

Połowa stycznia: Silny sztorm i wichura.  W jej skutek w Gdańsku giną 2 osoby. Na pełnym morzu zagrożony jest kuter Koł-42.  Radziecki okręt wojenny ratuje na pełnym morzu załogę kutra Wła-96. W Ustce cofka.  Spiętrzona w kanale portowym woda zalewa m.in. okolice sieciarni PPiUR "Korab". W rejonie Świnoujścia fiński statek handlowy wchodzi na mieliznę.   

 

1980

Lipiec: Otwarcie Zajazdu Bałtyckiego na Osiedlu Przewłoka. Była to wówczas jedna z najbardziej luksusowych lokalizacji: hotel i restauracja.