Demo

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Niemiecka spółka akcyjna z siedzibą w Bremen. Wykonawca gazowni i sieci gazowej w Ustce w 1904 roku oraz sieci wodociągowej, oczyszczalni ścieków i stacji pomp w latach 1927 - 1930. Firmę założył w 1875 roku przedsiębiorca Carl Francke.

 W 1921 przekształcona w spółkę akcyjną, czasowo zatrudniała nawet 1000 robotników. Specjalizacja: budowy sieci wodociągowych i gazowych, zbiorników oraz ogrzewanie parowe. Po II wojnie światowej zajmowała się produkcją maszyn i dźwigów. Została zlikwidowana w 1957 roku.  

Związki z Ustką

Reklama firmy Francke-Werke jako producenta zbiorników z 1938 roku

W 1904 roku firma Francke-Werke wykonała zbiorniki gazowe i sieć gazową w Ustce, służącą m.in. do zaopatrywania w gaz miejskich latarni gazowych. Kilka lat później przygotowała pierwszy projekt budowy wodociągów i kanalizacji. Kosztorys opiewał na 340 tys. marek (160 tys RM sieć wodociągowa, 180 tys. RM kanalizacja). Przewodniczący gminy August Ziemann przedstawił ten projekt 12 września 1912 roku na sesji gminnej rady. Zorganizował wówczas także kilka spotkań konsultacyjnych w tej sprawie z nadinżynierem Frischem z Francke-Werke, jednak wiekszość mieszkańców opowiedziała się za odłożeniem inwestycji na 10 lat, gdyż spowodowała by ona w - jak mówiono - biednej gminie gwałtowny wzrost opłat czynszowych o 15 - 18 procent. Firma z Bremen potrafiła wyegzekwować deklarację o powrocie do sprawy po około 10 latach - mimo znacznej zmiany uwarunkowań ekonomicznych i społecznych po I wojnie światowej. Jej wysłannicy ponownie pojawili się w Ustce w 1925 roku, doprowadzając do tego, że Ustka faktycznie podjęła się sfinansowania tej inwestycji. Więcej o historii wodociągów w Ustce w haśle Wodociągi Ustka.