Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tymczasowe pochówki żołnierzy Armii Czerwonej, którzy polegli w walce lub zmarli z ran, znajdujące się w 1945 roku w Słupsku i w okolicznych miejscowościach, i które zostały zlikwidowane wskutek powojennych akcji ekshumacyjnych. Akcje te, prowadzone najintensywniej w latach 40. i 50., polegały na przenoszeniu szczątków na zbiorcze cmentarze wojenne, m.in. na cmentarz żołnierzy radzieckich, wytyczony w marcu 1946 roku w obrębie cmentarza komunalnego przy ul. Kaszubskiej w Słupsku.

Słupsk:

W wyniku akcji likwidowania tymczasowych pochówków wojennych, w marcu 1946 roku zlikwidowano tu 49 mogił, zbiorowych i pojedynczych, usytuowanych w różnych punktach miasta. W 1954 roku odkryty został grób przy ul. Piłsudskiego.

Powiat słupski:

Podczas akcji ekshumacyjnej wiosną 1946 roku wydobyto i przeniesiono na zbiorczy cmentarz w Słupsku zwłoki żołnierzy radzieckich z 68 grobów, usytuowanych w 29 miejscowościach powiatu słupskiego, m.in. w Bruskowie Wielkim, Cecenowie, Damnie, Dargolezie, Duninowie, Gałęzowie, Gąbinie, Główczycach, Kończewie, Kozach, Kuleszewie, Laskach, Lipnie, Łupawie, Mikorowie, Motarzynie, Nożynie, Rokitach, Sycewicach, Wielkiej Wsi i Wytownie.

Łącznie w 1946 roku ekshumowano 520 poległych i zmarłych żołnierzy radzieckich, z tego zidentyfikowano tylko 256 zwłok. Szczątki te po ekshumacji zostały pochowane w 26 zbiorowych mogiłach na cmentarzu w Słupsku. Obok pochowano także 30 żołnierzy radzieckich, zmarłych w słupskim szpitalu w wyniku ran i chorób.

 

(Źródło: Zygmunt Szultka, Pomniki i miejsca pamięci narodowej w Słupsku, Słupsk 1988)