Rzeźba autorstwa Josefa Thoraka, ustawiona w styczniu 1922 roku w parku nadmorskim w Ustce, na wysokosci u. Kopernika. Odlana w brązie postać przedstawia śmiertelnie rannego wojownika, który nadludzkim wysiłkiem próbuje powstać do walki i osłonić się tarczą przed ciosami wroga. Na tarczy umieszczono pierwsze znane wyobrażenie usteckiego herbu z żaglowcem, syrenką i łososiem, według projektu Wilhelma Granzowa. Pomnik upamiętniał 76 mieszkańców Ustki (wówczas Stolpmuende) poległych w I wojnie światowej.
Pierwotnie planowano, że na upamiętnienie poległych przeznaczony zostanie specjalny fundusz gminny, na którym jeszcze od czasów sprzed wybuchu I wojny światowej zbierano pieniądze na budowę pomnika cesarza Fryderyka III (zm. w 1888 r.) Kwota okazała się jednak zbyt mała, zwłaszcza że już wówczas rozwijała się w Niemczech inflacja. Pieniądze zbierano więc z darowizn i społecznych składek, w organizację których zaangażował się m.in. Kriegerverein Stolpmuende - lokalna organizacja kombatantów. Akcję wspierał aktywnie burmistrz August Ziemann (1859 - 1937), ówczesny naczelnik Ustki. W sumie na "wojownika" i tablicę honorową, umieszczoną w tym samym czasie w kościele, wydano 57 tys. marek.
Monument odsłonięto 22 stycznia 1922 r. W okresie międzywojennym odbywały sie tutaj cyklicznie uroczystości związane z upamiętnianiem poległych żołnierzy, przewodniczacy usteckiej gminy wygłaszali płomienne przemówienia. Do 1945 roku widniał na nim niemiecki napis: „Naszym poległym żołnierzom”. Po II wojnie zastąpiono go tabliczką z polskim tekstem: „bezimiennym bohaterom wojen światowych społeczeństwo Ustki”, jednak tabliczka zaginęła pod koniec lat 80.
W 1992 roku ówczesny burmistrz Ustki wystąpił z inicjatywą przekształcenia pomnika na monument poświęcony Bohaterom Walki o Niepodległość Polski, jednak protest usteckiego środowiska polskich kombatantów uniemozliwił ten zamysł.
Autorem rzeźby jest Josef Thorak (1889-1952), słynny rzeźbiarz niemiecki, który później zaprzedał się Hitlerowi. Tworzył m.in. monumentalne rzeźby na Stadionie Olimpijskim oraz w Kancelarii Rzeszy w Berlinie. W Polsce tylko Ustka i Kartuzy mają monumenty jego autorstwa. W tym samym czasie Thorak zaprojektował i wykonał w Ustce tablicę honorową z nazwiskami poległych, która do 1945 r. znajdowała się w usteckim kościele oraz rzeźbę nagrobną, przedstawiającą Chrystusa dźwigającego krzyż, która ustawiona została nad grobem Franza Draheima - zasłużonego działacza samorządowego, samorządowca i właściciela firmy budowlanej.
Ciekawostki: Według relacji najstarszych mieszkańców Ustki, otwór pod lewym okiem Wojownika to ślad po kuli wystrzelonej przez radzieckiego żołnierza.