Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rzemieślnik, mistrz elektryk i właściciel warsztatu elektrycznego w przedwojennej Ustce (wtedy Stolpmuende). Wykonywał instalacje elektryczne, naprawy, prawdopodobnie sprzedawał też sprzęt elektryczny. Teren dzialania: Ustka i okolica. Siedziba firmy mieściła się przy "Hitlerstrasse 27", czyli w budynku nr 27 przy dzisiejszej ul. Marynarki Polskiej. Budynek ten znajdował się mniej więcej na przeciwko ówczesnej apteki, w miejscu gdzie dziś stoi pawilon handlowy. 

lokalizacja dawnego budynku Hitlerstrasse nr 27

 

 

 

 

 

Prill miał telefon (nr 249) oraz konto bankowe w usteckiej filii Kreissparkasse Stolp (Powiatowa Kasa Oszczędności w Słupsku).

Z informacji pozyskanych od osób zajmujacych się badaniami genealogicznymi dawnych ustczan wynika, że Arnold Prill urodził się 21 lutego 1904 roku w Ustce. Był synem Ernsta Emila Prilla i Emilii Marthy Pauliny Prill, miał trzech braci: Ernesta Friedricha Wilhelma (ur. 1905), Erwina Hansa Gustava (1907) i Wernera Prilla (1914 - 1943). Wszyscy urodzili się w Ustce. Ten ostatni, najmłodszy z rodzeństwa, w 1943 roku służył w 19. batalionie strzelców motocyklowych (Kradschtz. - Btl. 19) na froncie wschodnim. Zmarł 2 lutego 1943 roku w Szpitalu Polowym 6/532 w Artemowsku koło Doniecka na terenie dzisiejszej Ukrainy i tam został pochowany.

Arnold Prill przeżył wojnę i po 1945 roku mieszkał w Republice Federalnej Niemiec. Na ślady jego działalności w Ustce natrafiano wielokrotnie, np. jesienią 2015 roku podczas grabienia liści w pobliżu Bunkrów Baterii "Bluecher" znaleziono kilka bezpieczników z firmowym nadrukiem warsztatu Arnolda Prilla.   

Firmowy blankiet rachunkowy Arnolda Prilla  Firmowy blankiet zakładu elektrycznego A. Prilla, znaleziony podczas remontu budynku przy ul. Marynarki Polskiej 63.

 

 

 

 

 

 

Niżej: bezpieczniki z instalacji elektrycznej, znalezione 21 listopada 2015 koło Bunkrów Bluechera w Ustce. 

bezpieczniki z nadrukiem warsztatu elektrycznego Arnolda Prilla znalezione koło bunkrów Baterii Bluecher w Ustce