Demo

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Rzeźba autorstwa Josefa Thoraka, ustawiona w styczniu 1922 roku w parku nadmorskim w Ustce, na wysokosci u. Kopernika. Odlana w brązie postać przedstawia śmiertelnie rannego wojownika, który nadludzkim wysiłkiem próbuje powstać do walki i osłonić się tarczą przed ciosami wroga. Na tarczy umieszczono pierwsze znane wyobrażenie usteckiego herbu z żaglowcem, syrenką i łososiem. Pomnik upamiętnia 76 mieszkańców Ustki, poległych w I wojnie światowej.

Rzeźba Umierajacy Wojownik w parku przy promenadzie w UstcePomnik ufundowali za 57.000 marek ustczanie. Pieniadze pochodziły ze społecznych składek, w organizację których zaangażowany był m.in. Kriegerverein Stolpmuende  - lokalna organizacja kombatantów. Monument odsłonięto 22 stycznia 1922 r. W okresie międzywojennym odbywały sie tutaj cyklicznie uroczystości związane z upamiętnianiem poległych żołnierzy, przewodniczacy usteckiej gminy wygłaszali płomienne przemówienia. Do 1945 roku widniał na nim niemiecki napis: „Naszym poległym żołnierzom”. Po II wojnie zastąpiono go tabliczką z  polskim tekstem: „bezimiennym bohaterom wojen światowych społeczeństwo Ustki”, jednak tabliczka zaginęła pod koniec lat 80. 

W 1992 roku ówczesny burmistrz Ustki wystąpił z inicjatywą przekształcenia pomnika na monument poświęcony Bohaterom Walki o Niepodległość Polski, jednak protest usteckiego środowiska polskich kombatantów uniemozliwił ten zamysł.

Autorem rzeźby jest Josef Thorak (1889-1952), słynny rzeźbiarz niemiecki, który później zaprzedał się Hitlerowi. Tworzył m.in. monumentalne rzeźby na Stadionie Olimpijskim oraz w  Kancelarii Rzeszy w Berlinie. W Polsce tylko Ustka i Kartuzy mają monumenty jego autorstwa.

 

Przedwojenne niemieckie zdjęcie pomnika Przedwojenne zdjęcie pomnika.

 

 

 

 

 

 

 

Ciekawostki: Według relacji najstarszych mieszkańców Ustki, otwór pod lewym okiem Wojownika to ślad po kuli wystrzelonej przez radzieckiego żołnierza.