Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Epizod z okresu prusko-duńskiej wojny o Schleswig w 1864 roku. O ile wówczas pruskie siły lądowe miały przewagę nad armią duńską, o tyle na morzu było odwrotnie - i to duńska flota dominowała nad pruską. O blokadzie bałtyckich portów przez duńskie okręty wojenne ostrzegała brytyjska gazeta "Shipping and Mercantile Gazette" z 20 kwietnia, według której jedynym nieblokowanym portem pruskim na Bałtyku miała być położona najdalej na wschód Kłajpeda. Pruski biuletyn urzędowy "Koeniglich-Preussischer Staats-Anzeiger" z 24 kwietnia 1864 roku stanowczo zdementował tę informację podając, że podobnie jak Kłajpeda, także Kołobrzeg, Darłowo i Ustka nie są blokowane przez Danię.

Dwa i pół miesiąca później, w środę 6 lipca 1864 roku ten sam pruski biuletyn meldował o potyczce stoczonej 3 lipca przez pododdział pruskiej artylerii, 

Duński okręt wojenny Tordenskjold

dowodzony przez oberstleutnanta (podpułkownika) von Podewilsa w rejonie półwyspu Wittow na Rugii z duńskimi okrętami "Tordenskjold" i "Schleswig".

Tuż za tą informacją zamieścił notkę o dwóch duńskich okrętach, które 28 czerwca pojawiły się przed usteckim portem i następnie pożeglowały w kierunku Gdańska. Ustka nie była atakowana. Cytowany przez gazetę kapitan Nordboe, dowódca żaglowca "Rota" ze Stavanger, który w tych dniach zawinął do Ustki, informował, że podczas żeglugi na odcinku między Kopenhagą, a Kołobrzegiem nie widział ani jednego duńskiego okrętu.   

 

 

 

Źródło: Koeniglich-Preussischer Staats-Anzeiger z 24 kwietnia 1864 roku; Koeniglich-Preussischer Staats-Anzeiger z 6 lipca 1864.