Demo

Ocena użytkowników: 4 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mogiła symboliczna lub miejsce pochówku, oznaczone dwoma drewnianymi krzyżami cmentarnymi z figurkami Jezusa Chrytusa. Mogiła usytuowana jest w lesie przy ścieżce łączącej wieś Wodnica ze stacją kolejową Mokrzyca koło Ustki przy linii kolejowej Słupsk - Ustka, na terenie rezerwatu przyrody "Buczyna nad Słupią". Ścieżka była do niedawna licznie uczęszczana przez mieszkańców Wodnicy dojeżdżajacych koleją do Słupska i Ustki, o czym świadczą ustawione w lesie latarnie, oświetlające kiedyś leśną drogę po zmierzchu.

Zobacz film: 

 

Historia mogiły jest nieznana. Na pewno istniała ona już na początku lat 80. XX wieku. Wówczas oznaczał ją jednak tylko jeden krzyż, widoczny był także kopiec grobowy. Najczęściej bywa kojarzona z okresem II wojny światowej, jako domniemany grób nieznanego żołnierza radzieckiego, polskiego, bądź niemieckiego. W tym ostatnim przypadku ustne przekazy mówią, iż miałby to być grób niemieckiego lotnika, który zginął w ostatniej fazie II wojny światowej, w czasie, gdy tę część Pomorza zajmowały już wojska radzieckie. W tym kontekście domniemany grób w Mokrzycy łączony jest z dwiema innymi, tajemniczymi mogiłami nieznanych żołnierzy: na usteckim Uroczysku i na klifie nadmorskim koło Poddąbia. Według jednego z tych przekazów, lotnicy mieli być zestrzeleni podczas niemieckiego nalotu na Ustkę 28 marca 1945 roku i zginęli w wyniku upadku bądź też zabici zostali już na ziemi przez żołnierzy radzieckich i następnie doraźnie pochowani przez przebywającą tu jeszcze wtedy ludność niemiecką. Mogiła w Poddąbiu została przebadana we wrześniu 2011 roku, jednak nie znaleziono w niej żadnych szczątków.  

Funkcjonują też inne hipotezy. Ustczanin Artur Sokołowski, który kilka lat temu próbował rozwikłać tajemnicę trzech mogił, trafił na poszlaki wskazujące, iż na przełomie lat 60. i 70. mogło dojść do sztucznego tworzenia tzw. miejsc pamięci narodowej, dla pogłębienia wychowania patriotycznego i ideologicznego ówczesnej młodzieży. Możliwe także, iż mogiła upamiętniała jakieś tragiczne zdarzenie, do którego doszło w tej okolicy.