Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Nóż (finka) Hitlerjugend, znaleziona na bunkrach Bluechera w Ustce w listopadzie 2015 roku. Stan uszkodzony (złamane ostrze). W dobrym stanie zachowała się natomiast rękojeść z emblematem Hitlerjugend, przedstawiającym romb z białoczerwoną szachownicą (przypominającą emblemat polskiego lotnictwa) z wpisaną w nią czarną swastyką. Barwy czerwona, biała i czarna nawiązują do czarno-biało-czerwonej flagi Rzeszy Niemieckiej, obowiązującej do 1918 roku. Uszkodzony nóż HJ znaleziony na Bunkrach Bluechera w Ustce w listopadzie 2015 roku

Historia noża HJ:

Finka (po niemiecku Fahrtenmesser – podręczny nóż wędrówkowy) została wprowadzona w HJ w 1933 roku. Kształtem nawiązywała do bagnetów, noszonych w niemieckim wojsku jako tzw. broń boczna (Seitengewehr). Podobnie nosili finki członkowie HJ. Prawo do noszenia takiego noża mieli ci, którzy przeszli tzw. test zuchowski (Pimpfenprobe). Do zaliczenia testu wymagane było: przebiegnięcie 70 metrów w czasie nie dłuższym niż 15 sekund, skok w dal minimalnie na 3,50 m, rzut piłką na minimum 25 metrów, wstrzymanie oddechu co najmniej na 1 minutę, udział w całodniowym rajdzie, Znajomość struktury i dowództwa chorągwi, znajomość hymnu Niemiec, hymnu NSDAP (Horst-Wessel-Lied) i hymnu Hitlerjugend, znajomość dewizy HJ (tzw. Schwertworte des HJ: "Jungvolkjungen sind hart, schweigsam und treu, Jungvolkjungen sind Kameraden. Des Jungvolkjungen Höchstes ist die Ehre.)

Noże HJ produkowały licencjonowane wytwórnie. Na ostrzu wyryta była sentencja „Blut und Ehre” („Krew i Honor”). Pod koniec lat trzydziestych urzędowa cena noża wynosiła 4 marki. Po wojnie noże były produkowane nadal w identycznym kształcie, lecz już bez emblematów HJ, z przeznaczeniem dla rozmaitych organizacji skautowskich.

Interpretacja znaleziska:

Uszkodzony nóż został znaleziony w miejscu, gdzie przed budową bunkrów Baterii Bluecher mógł znajdować się śmietnik usytuowanego w pobliżu kąpieliska dla mężczyzn. Możliwe też, iż należał do jakiegoś młodego robotnika, zatrudnionego pod koniec lat 30. XX wieku po zachodniej stronie Ustki i został uszkodzony podczas prowadzonych tu wtedy bardzo intensywnie robót budowlanych.