Demo

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Orzechowo Morskie - osada w gminie Ustka, w powiecie słupskim, w województwie pomorskim. Niemiecka nazwa, obowiązująca do 1945 roku: Freichow. Położona nad klifowym brzegiem Bałtyku, przy ujściu do morza rzeczki Orzechówki.
Na jej terenie znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy "Leśnik", należacy do Lasów Państwowych, a w nim - ogólnodostępna kawiarnia "Leśniczanka". Atrakcją miejscowości jest wieża widokowa oraz wysokie klify (na polodowcowych zwałowiskach gliny) i ujście rzeki Orzechówki.

Orzechowo Morskie, dolny bieg potoku Orzechówka

Popularny cel wycieczek pieszych i rowerowych z Ustki. Przez wieś przebiega szlak turystyczny "czerwony", prowadzący w kierunku wschodnim do Poddąbia, Dębiny, Rowów i dalej - przez Słowiński Park Narodowy do Łeby. Dwie ciekawe ścieżki przyrodnicze, przygotowane przez Nadleśnictwo Ustka, w tym jedna po wydmie szarej.
 
Historia
Dawna osada rybacka, usytuowana w starym, bukowym lesie. W 1820 roku wymieniana jako Freichow - Strand (21 mieszkańców), w odróżnieniu od Freichow (1) - położonego nieco dalej od morza rolniczego folwarku, przynależnego do majątku rycerskiego Wytowno.  Znajdował się tu także młyn wodny.
W latach 40. i 50. XIX wieku ulubiony cel konnych przejażdżek Otto von Bismarcka, późniejszego kanclerza Prus i Niemiec. W latach 30. XX znajdował się tu ośrodek wypoczynkowy dla niemieckiej młodzieży ewangelickiej, sceptycznie ustosunkowanej do reżimu hitlerowskiego, kierowany przez pastora Rudolfa Spittela ze Słupska. W latach 40. ośrodek został przejęty przez polski kościół katolicki. Kierował nim ksiądz Jan Zieja. 
W czasie wojny na jednej z dwóch szarych wydm funkcjonowała strzelnica samolotowa, po której do dziś pozostały w piasku liczne, rdzewiejące pociski, wystrzelone z broni pokładowej.
 
Źródła: (1) Vollstaendiges Topograghisches Woerterbuch des preussischen Statts, Bd. 1, Berlin 1820.