Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Miasto na prawach powiatu (powiat grodzki) w województwie pomorskim. Centrum administracyjne i gospodarcze wschodniej części Pomorza Środkowego. Ośrodek akademicki i kulturalny, ważny garnizon wojskowy i węzeł kolejowy oraz drogowy.

 

    Nazwa:

    Zarówno nazwa polska, jak i kaszubska ("Stolpsk") i niemiecka ("Stolpe", później "Stolp") nawiązuje do słupa albo stołpu - budowli obronnej przypominającej wieżę, lub - zdaniem innych - jest nazwą pochodną od nazwy rzeki Słupi.  Zdaniem profesor  Roswithy Wiśniewski z Heidelbergu, nazwa Słupska i Słupi może mieć związek z tajemniczą kulturą megalityczną w młodszej epoce kamiennej, kórej pozostałości odkryto m.in. pod Łupawą. 

Historia:

Pierwsze osiedla ludzkie na terenie dzisiejszego Słupska powstawały zapewne juz w okresie neolitu (3.000 - 1.700 lat pne.). Jednym z najciekawszych znalezisk z tego okresu jest wyrzeźbiona w bursztynie figurka niedźwiedzia - o długosci około 10 cm.  Decydujące znaczenie dla dziejowej kariery miasta miały jednak zmiany osadnicze, do których doszło najprawdopodobniej w drugiej połowie VII wieku. Powstał wówczas drewniano - ziemny gród.