Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Piotr Owczasrki - żeglarz, działacz żeglarski, historyk regionalnego żeglarstwa, także kajakarz, instruktor kajakarstwa oraz publicysta. Uczy historii i wiedzy o społeczeństwie w szczecińskich szkołach średnich. 

Jest także oligofrenopedagogiem, tj. zajmuje się rewalidacją dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Na co dzień jego pasją jest żeglarstwo, kajakarstwo i rodzinne miasto, Szczecin. 

Piotr jest związany z żeglarstwem od 1974 r. Swoje pierwsze rejsy odbył w 45 Harcerskiej Drużynie Wodnej. Obecnie jest członkiem Yacht Klubu Polskiego, Bractwa Wybrzeża, sekretarzem Komisji Historii Żeglarstwa przy Zachodniopomorskim Okręgowym Związku Żeglarskim, członkiem Komisji Kultury, Etyki i Wydawnictw Polski Związek Żeglarski\Polskiego Związku Żeglarskiego w Warszawie, stowarzyszenia Szczecińska Szkoła Pod Żaglami. 

To jeden z najaktywniejszych szczecińskich działaczy żeglarskich. W 2008 organizował Komitet Społeczny Żeglarski Szczecin. Jest jego przewodniczącym i autorem programu koalicji wodnych organizacji. Zainicjował prace przy powstaniu Alei Żeglarzy w Szczecinie. Zabiega o utworzenie Muzeum Morskiego w Szczecinie i ustanowienie Szczecińskich Nagród Żeglarskich. Był pomysłodawcą zorganizowania obchodów 65-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim, w tym wystawy w Muzeum Narodowym w Szczecinie pt.: Z dziejów żeglarstwa polskiego na Pomorzu Zachodnim. Współtworzył Zachodniopomorskie Archiwum Morskie w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. W 2010 roku zorganizował w Szczecinie pierwszą Galę Żeglarska - Szczecińskie Rejsy Roku. Jest członkiem Kapituły Honorowej Odznaki Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego - „Zasłużony dla żeglarstwa szczecińskiego”, Rady Muzeum Morskiego w Szczecinie, przy marszałku województwa zachodniopomorskiego. Od 2012 roku pełni funkcje prezesa stowarzyszenia Żeglarski Szczecin. 

Pływa po Jeziorze Dąbskim, Zalewie Szczecińskim i Bałtyku. Organizował rejsy szkoleniowe dla młodzieży i Wyprawę "Islandia 2009”. Podczas rejsu do Islandii opłynął wyspę lodu i mgieł, był za kołem polarnym. Jest opiekun szkolnych kół edukacji morskiej, prowadzi szkolenia wodniackie dla osób z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym. 

Jest także kajakarzem. Pływanie kajakiem rozpoczął wraz ze swoim ojcem na szczecińskim Jeziorze Dąbie pod koniec lat 60-tych XX wieku. Zorganizował kilkadziesiąt spływów kajakowych nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, na Litwie, w Danii i Francji. Dla dorosłych i dla młodzieży. W latach 2001-2004 opłynął z młodzieżowymi załogami dookoła Zalew Szczeciński. Organizował też wyprawy kajakowe wzdłuż polskiego wybrzeża, opłynął wyspę Rugię (Niemcy) i Mon (Dania), przepłynął Zalew Szczeciński z południa na północ. W ramach polsko-niemickiej współpracy wytyczył z młodzieżą „Kajakowy Szlak Gryfitów”. Był pomysłodawcą i organizatorem „Szczecińskiej Wyprawy Kajakowej Bałtyk 2007”. Wraz z Andrzejem Golginem w 2007 roku przepłynął wszerz Bałtyk kajakiem „K2” ze Szwecji do Polski na trasie Trelleborg-Sassnitz-Świnoujście. Organizator i kierownik wyprawy „Kajakami przez Kanał La Manche”, której celem było przepłynięcie kajakami Dover Strait, między Cap Cris Nez, a Dover. Jednak z powodu silnych wiatrów ta wyprawa nie zakończyła się sukcesem. W 2011 roku zainicjował powstanie Szczecińskiej Pętli Kajakowej, którą przepłynął wraz z Pawłem Matuszczykiem, Maciejem Krzeptowskim i Piotrem Tomczykiem. Od 2011 roku jest instruktorem kajakarstwa w Centrum Żeglarskim w Szczecinie, prowadzi Sekcję Turystyki Kajakowej. 

Opublikował wiele artykułów popularyzujących żeglarstwo i kajakarstwo. Jest autorem publikacji: „50 lecie HOM”, „Żeglarstwo na Pomorzu Zachodnim”, „Turystyka kajakowa w województwie zachodniopomorskim”, współautorem „Encyklopedii Szczecina”. W 2006 r. rozpoczął prace nad „Leksykonem zachodniopomorskiego żeglarstwa i sportów wodnych”. Jest także współautorem wystawy „Wyprawa Islandia 2009” w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, Bibliotece Miejskiej w Świnoujściu, Akwarium Gdyńskim. 

Obecnie koordynuje prace związane z powstaniem Alei Żeglarzy w Szczecinie i ufundowaniem Szczecińskich Nagród Żeglarskich. Przygotowuje wydanie książki dla dzieci – „Kot Umbriaga zostaje żeglarzem”, przewodnika „Kajakowy Szczecin” oraz Leksykonu zachodniopomorskiego żeglarstwa i sportów wodnych. Latem 2012 zamierza samotnie opłynąć kajakiem wyspę Bornholm.

Nagrody i wyróżnienia

 

Otrzymał Nagrodę Prezydenta Szczecina, odznakę honorową Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego „Zasłużony dla Szczecińskiego Żeglarstwa”, wyróżnienie w VII Plebiscycie „Złote Dziesiątki Polic 2007” im. Waldemara Michalskiego” (za „Wyprawę Kajakową Bałtyk 2007”). W 2012 roku za zasługi dla żeglarstwa zachodniopomorskiego wyróżniono go medalem 65-lecia Żeglarstwa Polskiego na Pomorzu Zachodnim.

Tradycje rodzinne

 

Jego rodzina związana jest z żeglarstwem od lat 20-tych XX wieku. Dziadek, kpt. Kazimierz Haska, był znanym działaczem żeglarskim, współzałożycielem i pionierem polskiego żeglarstwa, muzealnictwa i plastyki w Szczecinie, pierwszym prezesem Okręgowego Związku Żeglarskiego w Szczecinie. Przed drugą wojną światową pływał wraz z gen. Mariuszem Zaruskim na żaglowcu „Zawisza Czarny”. Od sierpnia 1945 roku pełnił funkcję przewodniczącego Sekcji Żeglarskiej Ligi Morskiej w Szczecinie. Współorganizował pierwszy szczeciński klub żeglarski Jacht Klub „Gryf”. Zainicjował pierwsze regaty w Szczecinie oraz w 1958 jedne z największych regat w PRL, Międzynarodowe Regaty o Puchar Gryfa Pomorskiego.