Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

    Nazwa dawnej osady w lesie na zachód od Dębiny w Gminie Ustka.  W przedwojennych niemieckich źródłach i opracowaniach zapisywana - obok osady "Poromp" - jako tzw. Holzkaten, czyli "leśne chaty". Nazwy "Cudry Rovk" i "Poromp" są zapewne jest niemieckim zniekształceniem dawnych nazw słowiańskich. 

    Według rodziny Koenig, (relacja ustna z 5 września 2018 r. podczas rozmowy z autorem hasła), do 1945 roku zagrodę zamieszkiwała rodzina Papenfuss. Prawdopodobnie zamieszkiwali Holzkaten od kilku pokoleń. Prawdopodobnie byli robotnikami rolnymi, zajmowali się także wypasem krów. Papenfussowie, którzy byli pradziadkami pani Koenig, mieli sześć córek.  Dzieci, mimo że wychowywały sie o pół godziny marszu od plaży, nie nauczyły się pływać. Jedna z sześciu córek wyszła za mąż za Schulza z Objazdy, który był stelmachem.

    Po wojnie zabudowania "Holzkaten" przejęła Administracja Lasów Państwowych. W latach 90. XX wieku były już opuszczone. Miejscowa ludność mówiła na nie "Pustki". Wg. Ryszarda Molendy, sołtysa Dębiny, pustostany rozebrane zostały w latach 2010 - 2018. Na terenie dawnej osady zbudowano niewielką stacyjkę rowerową.