Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

            Niemiecki działacz i bojówkarz komunistyczny z Berlina, uczestnik starcia z bojówkarzami hitlerowskiej SA (Die Sturmabteilungen - Oddziały Szturmowe NSDAP) w dzisiejszych Alejach Sienkiewicza (wtedy Bismarckplatz) w Słupsku. Pochodził z wielodzietnej rodziny robotniczej, mieszkającej w Berlinie. Jako młody chłopak, podobnie jak wielu innych członków rodziny,  związał się z komunistycznymi grupami bojowymi niemieckich komunistów. Uczestniczył w wielu walkach ulicznych z bojówkami powiązanymi z hitlerowską partią NSDAP, w tym i w takich, w których były ofiary śmiertelne. W 1932 roku odpowiadał za to przed sądem, ale został uniewinniony. Zmarł 18 kwietnia 1933 roku w hitlerowskim więzieniu przy ówczesnej Maikowskistrasse w Berlinie, najpewniej w wyniku pobicia przez SA-manów. Został upamiętniony na tablicy pamiątkowej, umieszczonej na budynku Zillestrasse 54 w berlińskiej dzielnicy Charlottenburg (Gedenktafel Charlottenburger Gegner des Nationalsozialismus, Haus der Jugend, Zillestr. 54).

            Regionalna słupska gazeta "Zeitung fuer Ostpommern" z 31 sierpnia 1931 roku wymienia go jako jednego z uczestników politycznie motywowanej bijatyki, do której doszło poprzedniej nocy w Alejach Sienkiewicza. Dwaj naziści, powracający z wiecu z nadporucznikiem Schultzem w słupskim Domu Strzelców (Schuetzenhaus), mieli tu być zaatakowanymi przez około 20-osobową bojówkę zwolenników Kolloscha, powracającą z zabawy ludowej w Ryczewie.  Z notatki prasowej wynika, że narodowi socjaliści, obici drewnianymi laskami, ponieśli poważne obrażenia, ale że zarazem czynnie okładało ich tylko dwóch "komunistów", z których Kollosche zdołał zbiec, zanim na miejscu zdarzenia pojawiła się słupska policja.  

        komunista fritz kollosche po uniewinnieniu w 1932 roku Na zdjęciu: Kollosche pierwszy z lewej w dolnym rzędzie, zaraz po uniewinnieniu od zarzutu zastrzelenia faszysty w 1932 roku.