Demo

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kopiec kamieni we wschodniej części mierzei jeziora Gardno, przy leśnej drodze bięgnącej z Rowów równolegle do północnego brzegu jeziora w stronę jeziora Dołgiego i Gardny  Wielkiej. Od 1967 roku teren Słowińskiego Parku Narodowego.

Pozycja GPS: 54.30'39.46" N, 17.08'09.59"E

Zdjęcie: Sterta kamieni na mierzei jeziora Gardno wiosną 2018 roku

 

Historia:

Z ustaleń Ireny Kurek, sołtysa Smołdzińskiego Lasu (2018) i potomkini dawnych mieszkańców tej okolicy wynika, że kamienie te pochodzą z dawnego folwarku Karolinenhof, po wojnie zwanego Karłowem lub Budziszczem (od nazwy "Budsise" uwidocznionej na mapie z 1780 r.). Kamienie miały zostać pozyskane z tej opuszczonej po 1945 roku osady w celu umocnienienia leśnej drogi parkowej, którą obecnie biegnie szlak pieszy i rowerowy. Wg. ustaleń I. Kurek, działania te podjęto na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, a nadzorował je z polecenia ówczesnego dyrektora SPN, Jana Wróbla jego zastępca, dyr. Cichocki. Największe kamienie, które z uwagi na rozmiary nie nadawały się na wbrukowanie w drogę, zostały usypane w stertę.

Inna wersja krążąca wśród byłych pracowników SPN mówi o tym, że kamienie pochodziły z podwalin fundamentowych chat kilku opuszczonych osad rybackich, funkcjonujących na mierzei w XVIII, XIX i w pocz. XX wieku.

 

Zaginione osady, z których mogą pochodzić kamienie przy szlaku:

Dawne chaty rybackie na mierzei gardneńskiej

  Folwark Karolinenhof po wojnie zwany Karłowem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Źródła: Relacja telefoniczna Ireny Kurek z 27.04.2018.

Literatura: Tomasz Urbaniak, "Gmina Smołdzino. Spotkania z historią", Smołdzino 2018, s. 98.